Hinta: 18,60 €

Lisää ostoskoriin »
ISBN: 978-951-31-3080-0
Luokka: 84.2
Koko: 130 x 197 mm
Sivuja: 132
Sidos: Sidottu 
Ilmestyy: elokuu 2004
Peltoniemi Sari: Kukka Kaalinen pulkassa

Hauska, viisas, ihana Kukka Kaalinen pulkassa on kolmas Kukka Kaalisesta kertova lastenromaani

–Tällainen on minusta hyvä koti-ilta, Kukka Kaalinen sanoi ja haukkasi suuren palan rieskaa.
Hänen isänsä istui keittiön pöydän ääressä lukemassa paksua kirjaa. Konstaapeli Pollari oli nostanut rieskat uunista ja kutoi nyt sukkaa. Isä nosti katseensa kirjasta ja kysyi:
–Ai millainen?
–Sellainen, että äiti kutoo, isä lukee ja lapsi syö, Kukka vastasi.
Isä nyökkäsi ja Pollari hymyili Kukalle pöydän yli.
–Ota lisää riaskaa.


Kukka Kaaliselle kuuluu hyvää: isä on luvannut olla kotona vuoden tai ainakin monta kuukautta, sillä hänenkin oli ollut kova ikävä Kukkaa.

Kukka on toisella luokalla, eikä koulu enää tunnu pelottavalta paikalta, vaikka huijari Filunkius onkin määrätty jäämään kotiin ensimmäisen luokan jälkeen. Huijari Filunkius, konstaapeli Pollari ja virkailija Jemmanen ovat jääneet Kukan kotiin vuokralaisiksi niin kuin Kukan vaarikin. Kun perhettä on näin paljon, ei Kukasta tunnu niin pahalta, vaikka äiti onkin lähtenyt uudelle löytöretkelle kohti Etelänapaa ja Kukan helistin on liittynyt rockbändiin ja kiertelee ympäri maailmaa.

Mutta matkoille pääsee Kukkakin, Lappiin asti! Eikä seurue ole aivan tavanomainen, sillä mukana on isän , Kukan, Pollarin, Jemmasen, Filunkiuksen sekä Kukan koulukavereiden Ullan ja Mikon lisäksi eräs hyvin tärkeä henkilö, nimittäin Joulupukki.


« Palaa kirjan esittelyyn