Hinta: 38,20 €

Lisää ostoskoriin »
ISBN: 978-951-31-3432-7
Luokka: 84.2
Koko: 125 x 197 mm
Sivuja: 870
Sidos: Sidottu 
Suomentaja: Kristiina Rikman
Kannen tekijä: Taina Markko
Ilmestyy: maaliskuu 2006
Irving John: Kunnes löydän sinut

Suuressa, sydämeenkäyvässä romaanissaan Irving tekee matkan paitsi moneen kiehtovaan eurooppalaiseen kaupunkiin myös omiin lapsuusvuosiinsa

“Äitinsä mukaan Jack Burns oli näyttelijä jo ennen kuin hänestä tuli näyttelijä, mutta Jackin elävimmät muistot lapsuudesta olivat ne hetket, jolloin hänen oli ihan pakko pitää äitiä kädestä. Silloin hän ei näytellyt.”

Näin alkaa John Irvingin 11. romaani Kunnes löydän sinut, näyttelijä Jack Burnsin tarina. Jackin äiti, Alice, on torontolainen tatuoija. Nelivuotiaana Jack tekee Alicen kanssa matkan useisiin Pohjanmeren ja Itämeren satamakaupunkeihin (mm. Helsinkiin), joista he etsivät Jackin kadonnutta isää Williamia, edinburghilaista urkuria, jonka vimmana on peittää ihonsa tatuoinneilla niin kuin nuottilehti nuoteilla. Mutta Williamia ei löydy. Alice ei halua enää puhua asiasta, ja Jack alkaa epäillä omia muistojaankin.

Jack Burns käy kouluja Kanadassa ja Uudessa-Englannissa, mutta hänen persoonansa muovaavat suhteet vanhempiin naisiin. Jackin elämä näyttelijänä Hollywoodissa on täynnä herkullisia yksityiskohtia ja suuria tunteita, ja yhtä värikkäästi ja elävästi Irving kuvaa Euroopan satamakaupunkien tatuointiateljeita ja humisevaa soittoa, jota Jack kuulee samojen kaupunkien kirkoissa.

Irving ylittää jälleen kerran itsensä. Hänen maanläheisyytensä ja huumorinsa ovat tallella, mutta romaanin läpi kulkee sydämeenkäyvä, surumielinen juonne.
« Palaa kirjan esittelyyn

“John Irvingille Kunnes löydän sinut on yksi tarpeellinen helmi pitkään helminauhaan, mutta monille muille se voisi olla jopa koko kirjallinen tuotanto.”
Jukka Petäjä, Helsingin Sanomat 14.6. 2006

“Uudessa, Kristiina Rikmanin aistikkaan mehevästi suomentamassa Kunnes löydän sinut -tiiliskiviromaanissa Irving kuljettaa lukijaansa ympäri mailmaa päähenkilön, Jack Burnsin mukana. --- Kirjasta heijastuu irvingiläinen maanläheinen arkitodellisuus parhaimmillaan: tarina kulkee osin tuttuja polkuja, mutta myös uutta on tarjolla. Tatuointipaikkojen vimma ja kirkonkellojen kumu yhdistävät kaiken, mitä yhdistettävissä on. Mestari on puhunut, Siis kirjoittanut.”
–Ralf Hermans, Kauppalehti 10.4. 2006


“John Irving osaa yhä sekä tehdä arjesta erityisyyksien aarrearkun että kuljettaa teoksen läpi useita näkökulmia ja tarinanpätkiä.”
– Marika Riikonen, Hämeen Sanomat, 5.5. 2006


“Irving käsittelee isättömyyden teeman ohella muun muassa seksuaalista hyväksikäyttöä. Hyvänä kertojana hän osaa tehdä sen osoittelematta ja saarnaamatta.”
–Tuula Leskelä, Kansan Tahto 20.12. 2006

“Rakenteeltaan uusi kirja on huomattavan hallittu, ehkä tekijänsä mielenkiintoisin.”
–Juhani Ruotsalo, Uutispäivä Demari 8.6. 2006

“Tästä perusinhimillisestä kaipauksesta kasvaa pitkinä siivuina nautittavan romaanin täyteläinen elämännäkemys.”
–Saara Kesävuori, Aamulehti 11.6. 2006

“Kirja on runsaudensarvi, sen tyrmäävän voimakas ja koskettava tarina naurattaa ja itkettää.”
– Anne Helttunen, Me Naiset 2006/4