Hinta: 22,30 €

Lisää ostoskoriin »
ISBN: 978-951-31-3899-8
Luokka: 84.2
Koko: 160 x 203 mm
Sivuja: 96
Sidos: Sidottu 
Ilmestyy: heinäkuu 2007
Nopola Sinikka (kirj.) – Nopola Tiina (kirj.) – Havukainen Aino (kuv.) – Toivonen Sami (kuv.): Risto Räppääjä ja viimeinen tötterö

Nyt on syytä juhlaan: riemukkaat Risto Räppääjät ovat ilahduttaneet suomalaisia jo kymmenen vuotta!

Naapurin herra Lindberg on syönyt tietämättään Räppääjien viimeisen suklaakeksitötterön. Pian selviää, että keksijäätelötuuttien valmistus on lopetettu koko Euroopassa. Järkyttävä uutinen masentaa Riston. ”Minä en voi elää ilman keksijäätelötuutteja!” hän parahtaa. Herra Lindberg masentuu myös. ”Voi voi, minä en olisi halunnut olla se, joka syö Euroopan viimeisen keksijäätelötuutin.”

Herra Lindbergin mielestä Riston on saatava nauttia keksijäätelötuutista vielä kerran elämässään. Hän saa selville, että muutama tötterö on jäljellä Höljäkän kyläkioskissa. Risto, Nelli, Rauha ja herra Lindberg lähtevät junalla kohti Höljäkkää. Risto ja Nelli huomaavat, että junassa on muitakin tötterönpyydystäjiä, ja Konnan historiallisella seisakkeella tapahtuu outo välikohtaus: naamioitunut rosvo vie Rauhan käsilaukun. Samalla hetkellä herra Lindberg katoaa.

Rauha ja herra Lindberg päätyvät poliisiasemalle selvittelemään ryöstöä. Riston ja Nellin tötterönhakumatkalle tulee monta mutkaa: heitä luullaan muun muassa heitteille jätetyiksi lapsiksi. He joutuvat naamioitumaan, jolloin heidät tempaistaan paikallisen kesäteatterin näyttelijöiksi. Vastanäyttelijöiden ääni kuulostaa tutulta: keitä onkaan naamioiden takana?

Saadaanko Konnan seisakkeen rosvo kiinni?
Ehtivätkö Risto ja Nelli päämääräänsä? Kuka
saa syödä viimeisen tötterön?


« Palaa kirjan esittelyyn

“Teoksen jutusteleva, rento tyyli, hauska dialogi sekä hilpeitä yksityiskohtia pursuava kuvitus ovat rattoisa kokonaisuus.”
– Marika Riikonen, Hämeen Sanomat 14.10.2007

“Tähtiä annan ****/5 kirjan hauskasta tekstiä täydentävästä kuvituksesta sekä jokaisessa Räppääjä-kirjassa esiintyvästä hersyvästä huumorista. Suosittelen kirjaa kaikenikäisille lukijoille.”
– Saara Portaankorva, JiiPeen nuori reportteri, JiiPee 2007/9

“Vauhdikkaasta tekstistä tekee vieläkin vauhdikkaamman Aino Havukaisen ja Sami Toivosen mainio kuvitus. Ja koko tarinan kruunaa Riston jäätelöräppi.”
– Anne Laurila, Pohjalainen 22.10.2007

“Kekseliäs tarina ja kekseliäs kuvitus tekevät uudestakin Räppääjästä nautittavan lukuelämyksen.”
–Marja-Leena Mäkelä, Ilkka 2.9.2007