Hinta: 25,00 €

Lisää ostoskoriin »
ISBN: 978-951-31-4741-9
Luokka: 84.2
Koko: 134 x 213 mm
Sivuja: 294
Sidos: Sidottu 
Kannen tekijä: Kaakinen Jussi
Ilmestyy: toukokuu 2009
Bagge Tapani: Valkoinen hehku

Suomi 1938: murhataanko Kekkonen, kaapataanko valta?


Elokuussa 1938 neuvostokapteeni Helander odottaa teloitusta luostarin pihalla Espanjassa. Komennuskunnan johtajan silmissä on tuttu valkoinen hehku, jonka Helander on nähnyt ennenkin. Pian luoti kaataa hänet joukkohautaan.

Suomessa sisäministeri Kekkonen tulee Hämeenlinnan torille vastaanottamaan itsenäisyyspäivän juhlaparaatia, mutta pinnan alla kuohuu. Helanderin veli Uljas on saanut potkut asemapäällikön virasta ja hautoo kostoa Kekkoselle. Pääkaupunkilehden toimittaja Ossi Koho ja valokuvaaja Sanna Rytkönen tutkivat oluttehtailijan pojan murhaa. Valpon ylietsivä Mujunen etsii saksalaisen asekauppiaan yksityissihteeriä ja salaisia papereita. Pankinjohtaja Vähämäen uusi autonkuljettaja taas näyttää kummallisen tutulta. Hän hakee Espanjassa kadottamaansa valkohehkuista ryöstösaalista, yrittää palata menneeseen ja hankkii kostoa isänsä murhaajalle.

Tapani Baggen mosaiikkimainen rikosromaani kertoo, mitä olisi voinut tapahtua...
« Palaa kirjan esittelyyn

Valkoinen hehku on onnistunut kirjallinen sukellus 1930-luvun lopun Suomeen. Romaanin kieli ja tyyli tuntuvat aidoilta. Dialogi on luontevaa, ja miljöökuvauksessa aistii vankan taustatyön. – – Romaanin huumori on kirjan runsaassa henkilökuvauksessa. – – Baggen uutuus on erittäin tervetullut lisä harvalukuisten suomalaisten historiallisten dekkareiden joukkoon. Tästä muistaa alkulauseen lisäksi sisällönkin jälkikäteen.”
– Leena Korsumäki, Ruumiin Kulttuuri 2/2009

Valkoinen hehku sekoittaa onnistuneesti ajankuvaa ja rikosmysteeriä.”
–Markku Kulmala, Ilkka 4.10.2009

“Baggen kutoma tarina on rikosvalikoimaltaan ja henkilöiltään monisäikeinen. – – Monet ihmiskohtalot syventävät kirjan maailmaa – – .Tapahtumat eivät jää polkemaan paikoilleen, vauhtia ja vaarallisia tilanteita riittää. – – Valkoinen hehku on historiankuvauksessaan tarkka ja oivaltava kirja. Faktan päälle kudottu fiktio toimii täydellisesti. – – Tuloksena on yksityiskohdissaan erittäin herkullinen rikosromaani, joka tarjoaa lukijoilleen monta oivalluksen hetkeä”
–Juha-Pekka Koskinen, Hämeen Sanomat 13.9.2009

“Sariolan tapaan Bagge puristaa vajaaseen kolmeensataan sivuun historiallisen kehityskulun ja salaliittoteorian, jonka kertomiseen epäekologisemmalta kynäilijältä olisi kulunut kolme kertaa enemmän painopinta-alaa.”
–Kauppalehti Optio 3.9.2009

“Bagge kirjoittaa notkeaa jännitysviihdettä. Hän sekoittaa onnistuneesti huumoria, toimintaa ja dekkarijuonta.”
–Aamulehti 29.8.2009

‘’Se (Valkoinen hehku) on kirjoitettu helposti ja mukaansatempaavasti, ja loppuratkaisussa päästään jo todella tiivistunnelmaiseen trilleriin.’’
–Kimmo Mäkeläinen, Länsi-Suomi 28.7.2009