ISBN: 978-951-31-5363-2
Luokka: 06.1
Koko: 110 x 178 mm Sivuja: 116 Sidos: Nidottu
Ilmestyy: toukokuu 2010
|
Järvi Antti – Laitio Tommi: Saa koskea
10 konstia väkevämpään kulttuuriin
Ärhäkkä ja poleeminen pamfletti suomalaisen kulttuurin pelastamiseksi.
Suomessa tehdään taidetta, luodaan ohjelmistoja ja valmistetaan esityksiä ilman, että yleisöltä odotetaan muuta kuin maksukelpoista debit-korttia, kännykän sulkemista ja läsnäoloa. Tämä ei ole ihme, koska rahat jaetaan kavereiden kesken.
Nykyinen kulttuuripolitiikka tuottaa kolkkoja pytinkejä ja itsekeskeistä tekemistä. Vaikka juhlapuheissa ja strategioissa ylistetään osallisuutta, julkinen raha pumpataan vuosi vuoden jälkeen selkeisiin ja vanhoihin instituutioihin. Alueellisessa kulttuuripolitiikassa omaleimaisuus jää punamultaisen tasapaksuuden jalkoihin. Seinät syövät sisällöt ja hienokin tekeminen jää näkemättä.
Järjestelmä voisi toimia toisinkin. Antti Järven ja Tommi Laition pamfletissa kehotetaan omasta asemastaan huolestuneita kulttuuripiirejä lopettamaan marginaalissa märehtiminen. Opetusministeriötä kannustetaan päivittämään kuvansa kulttuurin yhteiskunnallisesta hyödystä.
Antti Järvi on Ylioppilaslehden päätoimittaja ja media-alan pätkätyöläinen. Tommi Laitio on Demos Helsingin tutkija ja vapaa toimittaja. Pamfletillaan he osoittavat, että valtion nykyinen kulttuuripolitiikka perustuu vanhentuneeseen kansalaiskäsitykseen
« Palaa kirjan esittelyyn
“Saa koskea tarjoaa uudistusohjelman, jolla kulttuuri kytketään kaikkien arkeen. Kirjoittajat puolustavat paikallista ja yllättävää tekemistä ja arvostelevat rakenteita pönkittävää kulttuuritukea.”
–Sinikka Viirret, Kainuun Sanomat 1.9.2011
‘’Erinomaista teoksessa o se konkreettisuus, jolla kirjoittajat lähestyvät aihettaan. – – Saa koskea ei kulttuurisena puheenvuorona ole syntynyt minkään puolueen mandaatilla. Juuri siksi sen täyslaidallista kritiikkiä lukee mielellään. Tekijöistä saamme toivottavasti kuulla ja heiltä lukea tulevaisuudessa lisää.’’
–Juhani Niemi, Aikalainen 2010/12
‘’Kokonaisuutena pamfletti on loistava avaus kulttuurikeskustelulle joka voidaan käydä nyt avoimessa ja hyvässä hengessä, tai myöhemmin lukemattomissa ikävissä kulttuuripoliittisissa väännöissä. Suosittelen ensimmäistä vaihtoehtoa – ja pamfletin lukua.’’
–Miika Laurila, Rondo-Classica 2010/9
|