Hyppää sisältöön

R. M. Rosenberg

Amelie

Uuden ajan tuulia Hakoisissa.

Amelie huipentaa aistikkaan Hakoisten naiset -sarjan ja vie mukanaan Suomen historian käänteisiin 1800-luvun jälkipuoliskolla.

Eletään kesää 1855. Amelie kohtaa Hakoisten vapaaherran Hans Gustaf Boije af Gennäsin ja rakastuu. Moni pitää Amelieta liian vaatimattomana kartanon perijälle, mutta nuoret päättävät saada toisensa.

Hakoisten kartanossakin on aika astua uuteen aikaan niin rakkauden kuin tilanpidon saralla, mutta sitä suvun vanhimpien on vaikea hyväksyä. Kun katovuodet sitten saapuvat ja viljasadot tuhoutuvat, itse kunkin tulevaisuudenusko joutuu koetukselle. Kaiken lisäksi Amelien elämään hiipii salaisuus, josta on syytä vaieta.

Amelie on Hakoisten naiset -sarjan kolmas osa.

”Naishistoriaa koukuttavasti.”

– HS romaanista Vapaaherratar

”Rosenberg on nousemassa Kaari Utrion jalanjäljille vahvojen naisten kuvaajana.”

– Hämeen Sanomat romaanista Vapaaherratar

Osta teos

Mediassa

"Riikka-Maria Rosenberg vie lukijat jälleen elävästi epookin maailmaan."

Antiikki & Design

”Kaikki trilogiassa esitellyt naiset – Anna Magdalena Lilliebrunn,Helena von Burghausen ja Amelie Boije af Gennäs, o.s. Baér– ovat siis todellisia ihmisiä, joista on tietoa ja lähteitä. Heidän tunteensa ja kokemuksensa Rosenberg on kuvitellut biofiktioksi, lihottanut menneen kartanoelämän ja siitä jääneet dokumentit reheviksi ihmiskuvauksiksi, joista ei puutu rosojakaan.”

Helsingin Sanomat

R. M. Rosenberg

Riikka-Maria Rosenberg (FT, s. 1977) on historioitsija ja kirjailija, joka herättää menneisyyden naiskohtalot eloon. Hän asuu Helsingissä ja Janakkalassa Rosenbergin suvun kotipaikassa, Hakoisten kartanossa.

R. M. Rosenberg R. M. Rosenberg
Kuva: Mikko Rasila

Muut teokset