Hyppää sisältöön

Noora Kunnas, Marjo Nygård

Lulu kampaajalla

Kun kampaajakäynti on pahinta, mitä voi tapahtua!

Vauhdikas kuvakirja täynnä yllättäviä käänteitä.

Kun äiti ilmoittaa aamulla, että on Lulun kampaajapäivä, Lulu päättää ryhtyä vastarintaan.

Otsatukanhan voisi leikata itse, jos isä vain paljastaisi missä sakset ovat. Tai ehkä takapihalla asuva vaari pystyisi auttamaan? Kampaaja-ajan lähestyessä Lulua ei näy missään. Vanhemmat löytävät vaarin luota vain Lulun mittaisen eläkeläisen Timo Kurjen ja vaarin kastematoystävän Juho-Kustin. Löytyykö Lulu ja lyhenevätkö otsahiukset?

Noora Kunnaksen riemukas tarina vie lapsiperhearjen ytimeen, jossa epämieluisasta kampaajareissusta tulee hulvaton seikkailu. Kekseliään Lulun ideoita ovat mukana toteuttamassa näyttelijänuran tehnyt omalaatuinen vaari sekä krottikala-pehmolelu nimeltä Söpöliini. Marjo Nygård tavoittaa upeassa kuvituksessaan Lulun maailman kaikki sävyt!

Osta teos

Noora Kunnas Marjo Nygård

Noora Kunnas on Helsingissä asuva lastenkirjailija, joka rakastaa brittihuumoria sekä eläinten rapsuttelua. Hänen kirjansa ovat täynnä kahelia huumoria, yllättäviä tilanteita ja värikkäitä hahmoja. Ne naurattavat niin aikuisia kuin lapsiakin lukukerta toisensa jälkeen. Kunnaksen aiemmat teokset ovat saaneet palkintoehdokkuuksia, ja niiden oikeuksia on myyty lukuisiin maihin, mm. Saksaan, Tanskaan ja Italiaan.

Marjo Nygård on Seinäjoella asuva kuvittaja ja graafinen suunnittelija, joka on vapaa-ajallaan intohimoinen keramiikan harrastaja, puutarhakokeilija ja kuvioneuleiden tekijä. Marjon kuvituksia on julkaistu lukuisissa lasten kuvakirjoissa, oppikirjasarjoissa, sekä postimerkeissä.

Muut teokset