Hannu Hirvonen, Erika Kallasmaa
Tikahtuneen tiikerin tapaus
ja muita hullunhauskoja kummitusloruja
Hyppää hurjasti loikkivan lorukissan selkään!
Sanan ja kuvan mestareiden herkullinen runoyhteistyö tarjoaa lukijalle niin korvan kuin silmän nautintoja. Tervetuloa matkalle hullunhauskojen, hieman hömelöiden ja juuri sopivasti kammottavien kummitusten maailmaan.
Ohjelmassa on aaveiden kutkuttavaa seurapeliä, rusettiluistelua ja taivallusta mustan aukon taikapiirissä. Seinän takana hoilaa lauluyhtye Raajaton siivouskomeron kumaran kummitusorkesterin säestyksellä. Säveltäjä Hipelius skrätsää savikiekkojansa, ja taidemaalari Fallen-Falleraa kajauttaa ilmoille merimieslaulun. Entä keitä ovat Pula-Kaikkonen ja Piha-Liirakka, hihittävä Hääppönen ja valkoinen noita Frilla?
HUI! Vilahtiko jossain häntä? Vai sittenkin korvat? Teoksen runomaailma on arvoituksia täynnä, mutta eiköhän kummitusneuvosto nekin ratkaise. Tikahtuneen tiikerin tapaus kutsuu ihan kaikki matkaan yön pimeydestä aamun sarastukseen asti.
Sydämellä on syynsä,
joita häntä ei tiedä.
Suulla on herkut,
joita maha ei siedä.
Pylly tahtoo pysähtyä,
vaan jalat tahtoo viedä.
Häntä tahtoo heilahdella,
sitä sydän taas ei tiedä.
Ihmettelee vain, mikä sitä ravistaa.